Nurkowanie na Filipinach

Jeśli interesuje Cię nurkowanie w krystalicznie czystych wodach filipin to koniecznie skorzystaj z naszej oferty nurkowania w jednych z najpiękniejszych miejsc Filipin. Zorganizujemy twój pobyt oraz nurkowanie.

Dive Center mieści się w Centrum wyspy Panglao, usytuowane jest w okolicach najsłynniejszej plaży na Panglao, Alona Beach.  W bazie pracują Polscy instruktorzy posiadający wieloletnie doświadczenie w nurkowaniu. Baza wyposażona jest w wiele kompletów sprzętu do nurkowania.

 

 

 

 

Miejsca nurkowe

Zanurkuj z nami w najpiękniejszych miejscach na wyspie Bohol. Poniżej prezentujemy miejsca, w których możecie nurkować razem z nami.
Oceń je sam i wybierz swoje ulubione!

1. PUNGTUD WALLŚciana zaczyna się na głębokości 4 metrów i sięga aż do 50. Można tutaj podziwiać wspaniałe twarde i miękkie korale oraz całe mnóstwo małych i kolorowych rybek.

2. GARDEN EEL


Znajduje się tutaj stroma ściana, która opada do głębokości 23 metrów. Ścianę rozpoczyna urwisko o kształcie łuku. Na szycie rafy znajdują się przepiękne korale, a między nimi jeszcze piękniejsze kolorowe ryby. Przy dnie, na piaszczystym terenie żyje bardzo dużo węgorzy

3. MOMO POINT PANGALAO ISLAND


Jest to miejsce przepełnione miękkimi jasnymi koralami. Głębokość wynosi od 5 do 28 metrów. W górnych partiach rafy żyje bardzo dużo małych ryb. Dobre miejsce dla niewymagających nurków.

4. PUNTOD WALL


Nurkowanie rozpoczyna płytki obszar nurkowy, przepełniony twardymi koralami i pływającymi między nimi kolorowymi rybami rafowymi. Dalej, na głębokości 10 metrów, znajduje się ściana, która sięga 30 metrów. Ściana jest pełna dużych miękkich korali, gorgonii i ryb typowych dla tego obszaru.

5.NAPALING POINT PANGALAO ISLAND


Głębokość w tym miejscu wynosi od 4 do 40 metrów. W płytszej wodzie znajduje się bardzo dużo pięknych koralowców. Jest to dobre miejsce dla wszystkich nurków, ponieważ średnia głębokość to 18 metrów. Żyje tu bardzo dużo mant, ślimaków i ryb żabnicokształtnych.

6.ANDA


Anda, to przede wszystkim strome urwiska, jaskinie oraz ogród koralowy przepełniony zarówno twardymi, jak i miękkimi koralami. Idealne miejsce dla wszystkich nurków, bez względu na doświadczenie. Nurkom często udaje się tutaj spotkać rekiny wielorybie oraz żółwie. Do mniejszych mieszkańców tego miejsca należą m.in. koniki morskie i ślimaki.

7.VIRGEN


To miejsce charakteryzują strome ściany rafy, które są przepełnione żywymi koralowcami, które dzielą to miejsce na wschodnią i zachodnią część. Można tu spotkać piękne żółwie, węże morskie oraz papugoryby. Należy uważać na mogący się pojawić prąd morski. Głębokość w tymi miejscu wynosi od 8 do 27 metrów.

8.PARADISE GARDENS


To imponujący i niezwykle jasny ogród koralowy, który wprost tętni morskim życiem. Do najciekawszych stworzeń, jakie można tu spotkać z pewnością należą koniki morskie. Jest to dobre miejsce do snorkelingu. Głębokość tutaj oscyluje między 3 a 30 metrami.

9.DAP DAP


Nurkowanie odbywa się na głębokości od 3 do 20 metrów. Stroma ściana rafy jest przepełniona licznymi szczelinami i pęknięciami. Żyje tu bardzo dużo morskich stworzeń. Między innymi ślimaki, barakudy, pająki morskie i ogromne płaźnice. To dobre miejsce dla początkujacych nurków.

10.BALAY REEF


Jest to przepełniony kolorami ogród, gdzie twarde korale są poprzeplatane miękkimi. Idealne miejsce do popołudniowych nurkowań. Ściana znajduje się około 100 metrów od brzegów wyspy Cabilao. Nurkowanie zaczyna się przy ścianie na głębokości 5 metrów, która schodzi około 60 metrów w głąb. W ścianie rafy jest wiele niewielkich jaskiń oraz otworów, gdzie można zobaczyć duże gorgonie.

11.TALISAY PIER


Stroma ściana opada tutaj na głębokość ponad 60 metrów. Formacje twardych korali są tu naprawdę imponujące. To miejsce to dom dla wielu stworzeń, między innymi ślimaków, barakud i małych ryb rafowych. Płytsze powierzchnie pokrywa morska trawa, na której znajdują się koralowe bloki.

12.PARADISE


To miejsce, które powstało na skutek kombinacji ścian rafy. Przeważają tutaj twarde koralowce, a także gąbki i miękkie koralowce w płytszych obszarach. Jest tu bardzo dużo piaszczystych powierzchni, przeplecionych morską trawą, gdzie leżą koralowe bloki.

13.BAMBOO REEF

Jest to rafa, na której warto zaplanować popołudniowe lub nocne nurkowanie. Połacie morskiej trawy na głębokości od 3 do 9 metrów, są przepełnione koralowymi blokami, gąbkami i miękkimi koralami. Jest tam bardzo dużo ukwiałów, w których żyją garbiki i krewetki. Wieczorem i nocą wypływają tutaj ośmiornice i ogromne żółwie. Każdy nurek znajdzie tutaj coś dla siebie, bez względu na poziom doświadczenia.

14.SANDINGAN SLOPE


To doskonałe miejsce na poranne nurkowanie, kiedy wschodzi słońce. Jest to piękny ogród koralowy, z piaszczystymi i trawiastymi powierzchniami, na których znajdują się koralowe bloki. To doskonała okazja by zobaczyć ryby skaberowate, kraby i krewetki. Ściana delikatnie i stopniowo opada na głębokość 30 metrów. Wpadające z powierzchni promienie słoneczne tworzą świetne tło do podwodnych zdjęć.

15.PANGANGAN WALL


Nurkowanie zaczyna się na głębokości 3 – 6 metrów, pomiędzy skałami. W tym miejscu schronienie znajdują ślimaki, ryby skorpenowate i sumy rekinie. Na głębokości 7 metrów zaczyna się ściana, która opada do 60 metrów. Ścianę pokrywają twarde i miękkie koralowce. Czasami przepływają tędy żarłacze i manty.

16.CHAPEL POINT


Idealne miejsce na popołudniowe nurkowanie. Już w bardzo płytkiej wodzie znajduje się wiele małych jaskiń, twardych korali i pięknych ryb rafowych. Tutaj też znajduje się olbrzymi teren przepełniony imponującymi koralami stołowymi. Stroma ściana rafy opada na głębokość 50 metrów i pokrywają ją piękne miękkie korale i gorgonie, które są domem dla ślimaków nagoskrzelnych i ryb żabnicokształtnych.

17.HOUSEREEF


Jest to miejsce, które słynie z obecności wielu okazów ślimaków nagoskrzelnych, żółwi oraz długonosych ryb okoniokształtnych. Poza nimi, nurkom zawsze udaje się tutaj podziwiać ryby garbikowate i skorepnowate. To dobre miejsce, by zaplanować nocne nurkowanie lub nurkowanie dla początkujących. Widoki tutaj są tak wspaniałe, że z pewnością zadowolą fanów podwodnej fotografii.

18.FALLEN TREE AND TALISAY TREE


Nurkowanie zaczyna się już od brzegu, gdzie stopniowe nachylenie prowadzi do głębokości 18 metrów. Tam zaczyna się ściana, która schodzi na głębokości około 50 metrów. Taka forma, czyni to miejsce idealne do driftu dla zaawansowanych nurków. Przy ścianie można spotkać ławice barakud, które są tam naprawdę duże, a nierzadko nawet imponujące żółwie. Nurkowanie kończy się na płytszej wodzie, gdzie żyją apogony, kraby i krewetki.

19.GORGONIA WALL


Jest to dobre miejsce na popołudniowe nurkowanie. Nurkowanie odbywa się przy ścianie, która znajduje się około 100 metrów od brzegów wyspy Cabilao. Nurkowanie zaczyna się już na głębokości 5 metrów, ale ściana sięga nawet 60 metrów. Ścianę na całej długości pokrywają różnorodne koralowce, gąbki i gorgonie. W ścianie znajduje się wiele jest wiele małych jaskiń i nawisów. Pływa tutaj bardzo dużo ryb koralowych, a czasem nawet ślimaki nagoskrzelne i pławikoniki. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć ogromne wargacze garbogłowe, które czasami tędy przepływają.

20. BLACK FOREST


To bardzo interesujące miejsce nurkowe przepełnione krzewami czarnych koralowców. Ściany rafy mają nieznaczne nachylenie. Możesz tu zobaczyć ławice barakud i napoleonów. Na krawędziach rafy żyje mnóstwo ślimaków nagoskrzelnych, wokół których pływają różnorodne małe ryby.

21.NAPALING


Jest to miejsce położone 30 minut podróży łodzią od wybrzeży plaży Alona. Nurkowanie odbywa się przy stromej ścianie pokrytej ogromnymi gorgoniami i wyrastającymi z każdej strony czarnymi koralami. Nierzadko można tu spotkać ławice barakud lub jackfish. Na krańcu rafy znajdują się spektakularne korale stołowe, pomiędzy którymi żyje bardzo dużo małych ryb, mureny oraz wisłogony.

22.DOLJO POINT


Jest to miejsce położone 40 minut podróży łodzią od wybrzeży plaży Alona. Zanurkuj nad gorgonami na głębokości około 35 metrów, tam jest ich najwięcej i są największe. Stamtąd najlepiej przepłynąć na szczyt rafy na głębokość około 10 – 15 metrów i podziwiać żółte i zielone gąbki. Między gąbkami doskonale kamuflują się ryby żabnicokształtne, które czekają tak na swoje pożywienie. Czasem, przy odpowiednich warunkach, w głębszych partiach wody można zobaczyć rekiny.

23.PUNTOD


Jest to miejsce położone 30 minut podróży łodzią od wybrzeży plaży Alona. To miejsce charakteryzują strome ściany pokryte miękkimi koralami i gorgoniami. Najczęściej można tu spotkać pływające wokół rafy makrele i kalmary, a czasem również węże.

24.HABAGAT WRECK


U podnóża stromych ścian rafy leży wrak zatopiony w 2000 roku przez jedno z centrów nurkowych. Aby dostrzec najciekawsze elementy wraku oraz małe jaskinie wokół należy mieć ze sobą latarkę. Jest to stosunkowo proste miejsce nurkowe, gdzie wystarczy posiadać stopień OWD.

25.KALIPAYAN


Jest to miejsce położone 10 minut podróży łodzią od wybrzeży plaży Alona. Jest to rafa pokryta zjawiskowymi koralami, wokół której pływają wielokolorowe ryby oraz ślimaki nagoskrzelne. Na rafie jest kilka piaszczystych powierzchni. Również na jej szczycie, gdzie na piasku znajdują się koralowe bloki. To miejsce sprawdzi się również bardzo dobrze podczas nurkowań nocnych.

26.ALONA BEACH


Jest to miejsce położone zaledwie 5 minut podróży łodzią od wybrzeży plaży Alona. Maksymalna głębokość w tym miejscu to 25 metrów. Nurkowanie odbywa się przy ścianie, w której jest wiele pionowych pęknięć. Ściany pokrywają przede wszystkim zawilce i wielokolorowe koralowce, pośród których tętni życie. Na piaszczystym dnie nietrudno zauważyć morskie węże. Ta destynacja najlepiej sprawdzi się podczas nurkowań nocnych.

27. BBC (BOHOL BEACH CLUB)Jest to miejsce położone około 15 minut podróży łodzią od wybrzeży plaży Alona. Jest to stosunkowo płytkie miejsce nurkowe, ponieważ największa głębokość tutaj to 25 metrów.
Znajduje się tutaj mała jaskinia, którą zamieszkuje ławica ryb kardynałkowatych. W sklepieniu jaskini jest dziura, przez którą do środka wpada światło i imponująco oświetla wnętrze jaskini. Przy wejściu do jaskini czasem można spotkać mureny, które karmione przez niektórych nurków opuszczają swoje nory i pływają swobodnie między nurkami. Dno wokół jaskini jest piaszczyste.

28.PANGLAO ISLAND ARCO POINTNurkowanie przy ścianie, gdzie widoczność sięga od 10 do 25 metrów. Już na początku nurkowania znajdujemy dziurę w ścianie, która jest wejściem do małej jaskini. Prąd w tym miejscu zawsze płynie w kierunku południa, należy zachować ostrożność, bo czasami jest naprawdę silny. Warto mieć przy sobie latarkę, żeby zajrzeć do kilku niewielkich jaskiń schowanych w ścianach.

29.SNAKE ISLAND / CERVERA SHOALJest to miejsce oddalone około 40-50 minut podróży łodzią od wybrzeży plaży Alona. Należy szczególnie uważać na występujące tam bardzo silne prądy. Na głębokości około 18 metrów jest płaskowyż, który znajduje się na południe od Pamilacan. Płaskowyż jest w całości pokryty koralami. Podczas nurkowania warto zaplanować jump na stronę, z której wychodzi prąd i razem z prądem płynąć do płaskowyżu.

30.PAMILACAN ISLAND

Miejsce, które znajduje się godzinę podróży łodzią od wybrzeży plaży Alona. Wyspa Pamilacan jest bardzo często łączona z Wyspą Snake. Należy zaplanować tutaj głębokie nurkowanie i deco. Krawędzie rafy przepełnione są pięknymi miękkimi koralami. Ściany rafy sięgają ponad 50 metrów w głąb morza i można wokół nich spotkać olbrzymie ryby Napoleona. Chyba w żadnym innym miejscu nie ma ich aż tyle, co tutaj.

31.SOUTH POINTJest to miejsce, które słynie ze stromych ścian pokrytych bogato twardymi i miękkimi koralami oraz różnokolorowymi gąbkami. Widoki w tym miejscu nurkowym są naprawdę imponujące, zwłaszcza u szczytu rafy, gdzie znajdują się ogromne korale stołowe.

32.CAMBAQUIZTo bardzo przyjemne nurkowanie w miejscu, które znajduje się tuż przed wioską. Ściana, w której znajduje się niewielka jaskinia, spada do głębokości 30 metrów. Warto zwrócić uwagę na piaszczysty fragment pomiędzy ścianami rafy, gdzie można znaleźć dwustronne i ozdobne iglicznie. Miejsce to upodobało sobie wiele ławic ryb, które śmiało przepływają pomiędzy nurkami.

33.CABILAO ISLAND LIGHTHOUSEJest to miejsce na północny-zachód od wyspy Cabilao, gdzie płaskowyż znajduje się na głębokości około 25-30 metrów. Bardzo często występuje tu prąd morski, stąd też nazwa tego miejsca. Dno jest tutaj piaszczyste i znajduje się na nim mnóstwo koralowców, między którymi pływają rzadko spotykane pławikoniki. Przy dnie można też zobaczyć żyjące tam ślimaki nagoskrzelne, iglicznie i koniki morskie. Często pływają tutaj również żarłacze i rekiny oraz barakudy.

34.DIVER’S HEAVENSą to strome ściany, zalecane głównie do driftów nurkowych. Koralowce w tym miejscu są niezwykle interesujące i tworzą jaskinie, przypominającą katedrę. Czasami nurkom udaje się tu zobaczyć żółwie, wargacze Napoleona, a nawet rekiny.

35.RUDY’S ROCK

Nurkowanie w tym miejscu odbywa się przy ścianie, gdzie widoczność waha się między 12 a 20 metrów. Ściana opada głęboko po południowo-zachodniej stronie wyspy Balicasag. Dzięki wielkiej skale, która jest oznaczona kijem i wystaje z płytkiej wody, bardzo łatwo można dostrzec to miejsce nurkowe z lądu.

36.MARINE SANCTUARY

To piękna rafa koralowa, która znajduje się po zachodniej stronie wyspy Bohol. Wokół rafy możesz spotkać pływające groupery i ławice jackfish. Ściany tej rafy koralowej są bardzo strome.

 
Nurkowanie na Filipinach

12-04-2019

Jeśli interesuje Cię nurkowanie w krystalicznie czystych wodach filipin to koniecznie skorzystaj z naszej oferty nurkowania w jednych z najpiękniejszych miejsc Filipin. Zorganizujemy twój pobyt oraz nurkowanie.

Czytaj więcej

Noclegi w Polskim resorcie na Filipinach

12-04-2019

Jeśli chcesz przeżyć przygodę życia na Filipinach, szukasz dobrego i taniego noclegu ? Proponujemy Ci pobyt w Polskim resorcie położonym na wyspie Panglao na Filipinach. Resort położony jest w okolicach...

Czytaj więcej