O ASTD

STD (Association of Sport and Technical Divers) powstała w 2012. To nie był jeden szczególny dzień, lecz raczej okres, kiedy dojrzewała idea utworzenia organizacji, której dewizą będzie szkolenie i rozwój nurkowania oraz elastyczność w propagowaniu nowych trendów. Założycielami organizacji ASTD jest trójka przyjaciół David Cani główny koordynator projektu Hranicka Propast, David Scoumal zapalony nurek i instruktor jaskiniowy oraz wybitny lekarz nurkowy o ogromnym doświadczeniu oraz Josef Lukes, którzy działają w świecie nurkowym, od wczesnej młodości czyli od ponad 30 lat. W tym czasie wyszkolili setki nurków, instruktorów i trenerów.

Korzystając z wcześniejszych doświadczeń w CMAS - Prezydium Związku nurków Moraw i Śląska, w komisji i podkomisji d/s medycznych nurkowania technicznego, a także w Europie Środkowej zarządzania IANTD  postanowili założyć własną organizację nurkową.

 

Do tej decyzji skłoniło ich wieloletnie doświadczenie w poprzednich organizacjach i własnych projektach oraz chęć przekazywania wiedzy na najwyższym poziomie.

 

Bazując na tych doświadczeniach stworzyli własne materiały szkoleniowe. Są autorami wielu książek i podręczników nurkowych, procedur szkoleniowych i tłumaczeń. Opublikowali wiele artykułów w magazynach nurkowych. Dzięki pracy i treningom w innych organizacjach nurkowych, udało się nie tylko wpływać na trendy w szkoleniu nurków, ale także przełamać wiele ograniczeń.

W Polsce przedstawicielami ASTD są Adam Pawlik - jeden z dwóch Polaków, który zanurkował w jaskini poniżej 200 metrów, wieloletni instruktor i trener full tmx, mający na swym koncie wiele eksploracji głębokich jaskiń i Grzegorz Rutkowski nurek jaskiniowy z ogromnym doświadczeniem, mocno zaangażowany w takie projekty jak Hranicka Propast. Rekord Świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym i wielu innych.